Ivan Hlinka

hlinka_001Osobnost Ivana Hlinky propojila dvě nejúspěšnější generace českého hokeje. Jako hráč vynikal skvělou kličkou i střelou a ve zlatých 70. letech získal tři tituly mistra světa. Když později trénoval, vyhrával slavné bitvy díky osobité psychologii. „Hlavně se z toho nepo…“ znělo jeho heslo v těžkých chvílích, stejně jako když se vítězilo.

Vysoký chlap s výraznou pěšinkou patřil k těm hokejistům, kteří vyčnívají na ledě i v kabině. Odmalička platil za lídra a svým charismatem přitahoval i pozornost nehokejových fanoušků. Zbytečné lichotky? Na ty ho neužilo. Hlinka mluvil vždy jasně, na rovinu, bez příkras a vytáček. Když obul brusle, vynikal ohromnou bojovností za jakéhokoliv stavu. Střílel, přihrával, burcoval spoluhráče. Jak sami často vzpomínají, chtěl porazit i Marťany.

hlinka_002V mateřském Litvínově válel od šestnácti let, poprvé nastoupil v sezoně 1966/67. Ve žlutočerném dresu vyhrál Zlatou hokejku, byl nejproduktivnější hráč ligy i nejlepší nahrávač. Už ve dvaceti jej trenéři povolali na jeho první mistrovství světa ve Stockholmu. Tehdy, na jaře 1970, si ze Skandinávie přivezl bronzovou medaili. O rok později ve švýcarském Bernu a Ženevě přispěl čtyřmi góly nejen ke světovému stříbru, ale i k titulu mistra Evropy.

Ivan Hlinka, ès. hokejový reprezentant - støední útoèník.
Velká jízda pokračovala na olympijských hrách v Sapporu v roce 1972. Tam vyhlášený centr s jednadvacítkou na dresu pomohl pěti trefami do soupeřových sítí ke skvělému bronzu. O pár týdnů později na domácím mistrovství světa splnil sen několika generacím československých fanoušků. Národní tým tehdy po dlouhých třiadvaceti letech ukořistil trofej pro mistry světa! Hlinka si v obou případech velmi dobře rozuměl v útoku s Vladimírem Martincem a Bohuslavem Šťastným. V dalších letech přispěl k bronzu z Moskvy a dvěma stříbrům z Finska a Německa.

V jednatřiceti premiéra v NHL

Jeho nejslavnější hráčské období ale přišlo na konci 70. let. Na olympiádě v Innsbrucku 1976 stejně jako na Kanadském poháru uniklo Čechoslovákům prvenství o vlásek. Na jarním světovém šampionátu v Katowicích se už ale sedmibrankový střelec Hlinka znovu radoval z mistrovského titulu a zlatý hattrick zkompletoval o rok později i díky svým devíti gólům na mistrovství světa ve Vídni. Pohár zvedl nad hlavu spolu s Jiřím Holíkem, se kterým v jedné řadě předváděl na ledě opravdové lahůdky.

hlinka_004O rok později hostila světový šampionát znovu Praha. Hlinka se stal kapitánem národního týmu a mocně toužil dobýt před domácími fanoušky znovu hokejový Everest. Se čtyřmi góly a deseti asistencemi skončil druhý v kanadském bodování turnaje a byl zařazen do jeho all star týmu. Jenže co naplat, Čechoslováci při stejném počtu bodů i skóre ze vzájemných zápasů skončili v konečném účtování o jediný gól za Sovětským svazem. Mistrům světa z předchozích dvou let tak pověsili na krk alespoň stříbrné medaile, stejně jako na následujícím šampionátu v Moskvě. S nejcennějším dresem se Hlinka rozloučil bronzem z mistrovství světa 1981 ve Švédsku.

Když mu bylo jednatřicet, mohl zkusit štěstí ve slavné NHL. Za Vancouver nastupoval spolu se svým litvínovským „dvojčetem“, obráncem Jiřím Bublou, a v sezoně 1981/82 se oba probojovali do finále Stanley cupu. Tam jim stopku vystavila vítězná dynastie New York Islanders. Zahraniční kariéru rodák z Mostu dovršil ve švýcarském EV Zug, kde odehrál dvě sezony, a po dvou dalších letech v milovaném Litvínově vysvlékl na jaře 1987 výstroj naposledy.
Plynule ale z role hráče přešel do pozice trenéra, k níž byl svými vlastnostmi předurčen, a brzy už vedl reprezentaci. V letech 1992, 1993 a 1997 získal s národním týmem bronzové medaile, než přišel absolutní vrchol. Hry v Naganu, na kterých mohli poprvé v historii startovat profesionálové z NHL.

Play-off ukázalo, že Hlinka vybral správné hráče

Hlinka předvedl báječný instinkt i cit pro sestavu. Kapitánem mužstva určil veterána Vladimíra Růžičku, z Philadelphie vytáhl pozdějšího střelce zlatého finálového gólu Petra Svobodu, který z Československa emigroval v 80. letech, a jehož mateřštinu už silně poznamenal život za oceánem. Výrazný prostor dostali hráči z domácí extraligy a v brance nestál nikdo jiný, než Dominik Hašek. Experti rozhodně nepasovali český tým do role favorita. V play-off se ale ukázalo, že Hlinka vybral správné hráče. Když Češi ve čtvrtfinále vyřadili Američany, mohlo se zdát, že dosáhli maxima. Jenže oni v dalším kole zacvičili v penaltovém rozstřelu s Kanadou a ve finále díky Svobodově petelici od modré čáry přemohli i velké Rusko. Mýtus jménem naganské vítězství byl na světě.

hlinka_005Úspěšný trenér ještě ten rok na světovém šampionátu ve Finsku oslavil s týmem bronzové medaile a posléze v Norsku získal poprvé a naposledy v roli trenéra titul mistra světa. Jeho kvality ocenil Pittsburgh, který Hlinka necelé dvě sezony vedl coby první hlavní kouč, jenž přišel z Evropy. Následně působil v ruském Omsku.

Svoji další reprezentační štaci, Světový pohár 2004, už ale nestihl. Pár týdnů před turnajem podlehl následkům dopravní nehody u Karlových Varů. Čeští hokejisté na počest „velkého šéfa“ přivezli z Toronta fantastické bronzové medaile.

Vizitka legendy

 • Narodil se 26. ledna 1950 v Mostě, zemřel 16. srpna 2004 v Karlových Varech.
 • S výjimkou vojny v Dukle Trenčín spojil celou extraligovou kariéru s Litvínovem. Celkem v 532 zápasech nejvyšší soutěže nastřílel 346 gólů.
 • Startoval na 11 světových šampionátech, dvou olympiádách a Kanadském poháru. Celkem v reprezentaci odehrál 256 utkání a dal 132 gólů.
 • V zahraničí oblékal dres Vancouveru Canucks a švýcarského EV Zug.
 • Trénoval čtyři kluby: český Litvínov, německý Freiburg, ruský Omsk a Pittsburgh Penguins v NHL.
 • Coby reprezentační kouč vedl národní tým na 6 šampionátech a 3 olympijských hrách.
 • Byl generálním manažerem reprezentace na OH 2002 v Salt Lake City.
 • Člen síně slávy IIHF a Síně slávy českého hokeje.
 • Jeho jméno nese litvínovský zimní stadion a prestižní mezinárodní mládežnický turnaj hokejistů do 18 let.

Rekordy a triumfy:

 • 1x zlato z OH (jako trenér Nagano 1998)
 • 1x stříbro z OH (1976 Innsbruck), 1x bronz (1972, Sapporo)
 • 1x stříbro z Kanadského poháru (1976)
 • 4x zlato z MS (1972, 1976, 1977, jako trenér 1999)
 • 5x stříbro z MS (1971, 1974, 1975, 1978, 1979)
 • 7x bronz z MS (1970, 1973, 1981, jako trenér 1992, 1993, 1997, 1998)
 • Zlatá hokejka (1978)
 • Neproduktivnější hráč ligy (1974/75)
 • Nejlepší nahrávač ligy (1974/75, 1977/78)
 • Nejlepší trenér ligy (1990/91)

hlinka_009

#legendapomaha

hokejkacz

Přesně před 69 lety se narodil Ivan Hlinka! Český hokej na něj nikdy nezapomene 👏 #legendapomaha

hokej.cz/hokejka-clanek…

Legenda pomáhá

🎂 Legendární Ivan Hlinka by dnes oslavil své 69. narozeniny. A u této příležitosti pro vás máme skvělou zprávu, která se týká následující sezóny...🔜💣⤵️

Legenda pomáhá

❗Přibližně tři kilometry velké těleso se nachází ve vzdálenosti 150 až 500 milionů kilometrů v hlavním pásu mezi Jupiterem a Marsem. 👍👍👍

Legenda pomáhá

Podívejte se i na záznam z ceremoniálu, při němž vhodila Liběna Hlinková s Waynem Gretzkym slavnostní buly před zápasem NHL Edmonton Oilers - Nashville Predators!

Legenda pomáhá

Už dnes končí poslední aukce dresů!

Legenda pomáhá

Právě dnes byla na stránkách sportovniaukce.cz spuštěna dražba doposud nevydražených dresů dobročinného projektu Legenda pomáhá! V aukci najdete například úbory SK Horácká Slavia Třebíč, AZ Residomo Havířov či LHK Jestřábi Prostějov!

Legenda pomáhá

Poslední kolo aukcí je tu!

Legenda pomáhá

Druhé kolo aukce speciálních dresů Legenda pomáhá odstartovalo! http://www.sportovniaukce.cz/

Pavel Kuba

Dnes exkurze na Jablonec - Vsetín. Dresy domácích už sešlé stářím, nedivím se, že v těch z #legendapomaha chtěli hrát víc než jeden zápas.