Téměř 36 tisíc fanoušků, emoce a skvělý hokej. Tipsport extraliga se oblékla do dresů Legenda pomáhá

Nedělní 45. kolo Tipsport extraligy mělo speciální náboj, všechny kluby odehrály první třetinu utkání v unikátní edici dresů v rámci projektu Legenda pomáhá. Na sedmi stadionech po celé České republice vidělo jedinečné úbory přesně 35 881 fanoušků! Štěstí přinesly především Mladé Boleslavi, jež během úvodní dvacetiminutovky dokázala odskočit Vítkovicím na rozdíl dvou branek, čímž pronikla zpět do elitní desítky. A nebo Bílým Tygrům z Liberce, kterým se povedlo jako jedinému celku v nedělním kole zvítězit na ledě soupeře. Slavnostního vhazování před duelem Komety s Karlovými Vary se zhostila paní Liběna Hlinková, předsedkyně Nadačního fondu Ivana Hlinky. Právě na jeho účet poputuje výtěžek z připravované aukce dresů.

PIRÁTI DOTÁHLI MANKO, SPARTA SE RADOVALA V PRODLOUŽENÍ

V prvních dvou třetinách se zdálo, že Pražané se po páteční porážce od Olomouce vrací do sedla. Proti Pirátům si vybudovali dvoubrankový náskok a před závěrečnou třetinou byli na nejlepší cestě k tříbodovému zisku. Jenže Chomutov zabral a díky brankám Sklenáře a Vondrky dokázal utkání srovnat a vynutit si prodloužení. V nastaveném čase Pražané zabrali a dvacet vteřin před koncem prodloužení vystřelil Sparťanům bonusový bod navíc Pech. Sparta se tak díky vítězství nad Chomutovem udržela na třetím místě extraligové tabulky, navíc má ještě zápas k dobru.

Sparta Praha – Chomutov 3:2p (1:0, 1:0, 0:2 – 1:0)
Branky a nahrávky: 15. P. Vrána (J. Hlinka), 36. Ihnačák (Pech, Mikuš), 65. Pech – 46. Sklenář (Kaše), 49. Vondrka (Huml). Rozhodčí: Šír, Horák – Jelínek, Lhotský. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0. Střely na branku: 29:33. Diváci: 6 370. Nejlepší hráči: Brian Ihnačák – Ivan Huml.

Sparta Praha: Pöpperle – Mikuš, Gernát, Kalina, Švrček, Nedomlel, Eminger – Řepík, P. Vrána, J. Hlinka – Smejkal, Klimek, Forman – Ihnačák, Pech, Kumstát – Uher, Cingel, Buchtele. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.
Chomutov: Laco – Dlapa, Flemming, Mrázek, Rutta, Skinner, Valach, Kudělka – Vondrka, Huml, Tomica – Skokan, V. Růžička, Sklenář – Koblasa, Kämpf, Poletín – Račuk, Kaše, Hlava. Trenéři: Růžička starší, Martínek a Šťastný.

BÍLÍ TYGŘI PORAZILI SVÉHO NEJVĚTŠÍHO PRONÁSLEDOVATELE Z TŘINCE

Šlágr nedělního kola se odehrál v Třinci, Oceláři přivítali lídra tabulky z Liberce. Bílí Tygři zajížděli do Třince s depresivní náladou, kterou způsobila série tří porážek v řadě, ale právě v tomhle ostře sledovaném duelu dokázali zabrat a svého největší pronásledovatele v tabulce porazit. Cestu za důležitými body zahájili svěřenci trenéra Filipa Pešána již v úvodní třetině, kdy nad Třincem vedli 3:1. V prostředním dějství Liberec dokázal Ocelářům odskočit na tříbrankový náskok, Slezané zabrali až ve 3. třetině, naději vykřesal v 48. minutě Kreps. Jenže závěrečný tlak Třince přinesl pouze proměněné trestné střílení nové posily Netíka, který půlminutu před koncem základní části dostal Třinec do kontaktu. Víc už však Liberec nepřipustil a z východu republiky si odvezl velmi cenné tři body, které jej můžou nasměrovat k zisku prezidentského poháru za prvenství v základní části.

Třinec – Liberec 3:4 (1:3, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 15. Redenbach (Petružálek, Klimenta), 48. Kreps (Nosek, M. Doudera), 60. Netík – 3. J. Stránský (Bližňák), 9. Valský (Radivojevič, R. Šimek), 18. Vantuch (J. Stránský), 23. R. Šimek (Radivojevič). Rozhodčí: Baluška, Konc – Bláha, Špůr. Vyloučení: 5:6, navíc Kane (Třinec) 10 min. OT. Využití: 0:1. Střely na branku: 27:31. Diváci: 4 736. Nejlepší hráči: Tyler Redenbach – Jan Stránský.

Třinec: Hrubec – Galvas, Roth, Jank, Krajíček, M. Doudera, Nosek – Adamský, Kane, Irgl – Rákos, Kreps, Netík – Redenbach, Klimenta, Petružálek – Cienciala, Marosz, Hrňa. Trenéři: Kýhos a Mucha.
Liberec: Lašák – Ševc, Šimek, Vitásek, Jánošík, Derner, Pyrochta – Lakatoš, Jelínek, Ordoš – Radivojevič, Bulíř, Valský – Bartovič, Mikyska, Svačina – Vantuch, Bližňák, Stránský. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

V UTKÁNÍ PLNÉM ZVRATŮ SE RADOVAL ZLÍN, PARDUBICE PADLY

Bitva o důležité body se odehrála ve Zlíně. Domácí PSG potřebovalo body k udržení v desítce, která zaručuje účast v předkole play-off, naproti tomu Pardubice bojují o naději vyhnutí se nevyzpytatelné baráži. Utkání nabídlo plno zvratů. Lépe začali Východočeši, kteří se ujali v první třetině zásluhou Schause vedení, Zlín však dokázal ještě do první sirény srovnat díky Bukartsovi. V prostředním dějství si Pardubice vzaly zpět jednobrankový náskok, ale zajímavé věci se začaly dít až v závěrečné periodě. Nejprve srovnal Zlín díky trefě Petra Holíka na 2:2. Pak udeřili Východočeši, po trefách Čáslavy a Sýkory byli ještě tři minuty před koncem základní hrací doby ve vedení 4:2. Ševci se ovšem dokázali v závěru vzchopit, kontakt zařídil kapitán Veselý a v čase 59:21 srovnal Šťastný. Prodloužení rozhodnutí nepřineslo a rozhodnout musely až samostatné nájezdy, velký obrat Zlína zařídil Roberts Bukarts, čímž zajistil žlutomodrým zisk bodu navíc! Zlín však bude muset nadále bojovat, neboť Mladá Boleslav zvítězila za tři body nad Vítkovicemi, čímž žlutomodré poslala mimo postupovou desítku.

Zlín – Pardubice 5:4sn (1:1, 0:1, 3:2 – 0:0)
Branky a nahrávky: 15. Bukarts (Honejsek), 46. P. Holík (Bukarts), 58. O. Veselý (Řezníček, Bukarts), 60. Šťastný (Kotvan, Marušák), rozhodující nájezd Bukarts – 12. Schaus, 37. Bárta (Nahodil), 52. Čáslava (Schaus, Hubáček), 58. J. Sýkora (Nahodil).
Rozhodčí: Hradil, Hejduk – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:7. Využití: 2:1. Střely na branku: 46:29. Nejlepší hráči: Roberts Bukarts – Nicholas Charles Schaus. Diváci: 4 534.

Zlín: Kašík – Kotvan, Marušák, Žižka, Matějíček, Blaťák, Řezníček – Říčka, P. Holík, Šťastný – Kubiš, Popelka, Okál – O. Veselý, Honejsek, Bukarts – Gago, Sedláček, J. Ondráček. Trenéři: Svoboda a Hamrlík.
Pardubice: Hübl – Trončinský, Nedbal, Čáslava, Schaus, Ščotka, Chaloupka – Rolinek, Špirko, P. Sýkora – Hubáček, Tomášek, Beran – Bárta, Nahodil, J. Sýkora – Poulíček, T. Kaut, Starý. Trenéři: Holaň, Marek a Janecký.

KOMETA SKOLILA ENERGII V PRODLOUŽENÍ A UDRŽELA ŠESTKU

Marodkou sužovaní Brňané chtěli v neděli přetrhnout sérii tří domácích porážek v řadě. Tento plán se Kometě dařil plnit po dvě třetiny utkání, když se postupně prosadily posily Jan Hruška a ve druhé třetině také matador Kamil Brabenec. Západočeši se ovšem odmítli smířit s faktem, že z moravské metropole odjedou s prázdnou. Ve třetí části se jim podařilo vyrovnat, branky vstřelili Stloukal s Vachovcem, a utkání tak dospělo do prodloužení. Ve hře tři na tři se prosadili domácí, svou druhou brankou v utkání zajistil vítězství Brnu Jan Hruška. Kometa se tak udržela v elitní šestce a drží se i na dostřel čtvrtému Hradci Králové a třetí Spartě, na oba kluby ztrácí čtyři body.

Kometa Brno – Karlovy Vary 3:2p (1:0, 1:0, 0:2 – 1:0)
Branky a nahrávky:
 16. Hruška (Štencel, Trška), 23. Brabenec (J. Káňa), 62. Hruška – 43. Stloukal (Flek), 54. Vachovec (Gorčík, Skuhravý). Rozhodčí: Pešina, Pražák – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:7, navíc Kvapil, Gulaši – Mullane 10 minut a Mallet (Kometa) 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 31:25. Diváci: 7 351. Nejlepší hráči: Jan Hruška – Tomáš Závorka.

Kometa Brno: Vejmelka – Štencel, O. Němec, Gulaši, Kováčik, Malec, Trška, Zábranský – J. Káňa, Čermák, Haščák – M. Kvapil, Brabenec, H. Zohorna – Hruška, V. Němec, Mallet – R. Zohorna, Dočekal, Vondráček. Trenéři: Zábranský, Pešout, Pokorný a Haken.
Karlovy Vary: Závorka – Harant, Dujsík, Sičák, M. Rohan, T. Dvořák, Baldajev – T. Rachůnek, Tuominen, Mikulík – Vachovec, Skuhravý, Gorčík – Mullane, Stloukal, V. Tomeček – O. Beránek, Gríger, Flek. Trenéři: Tlačil a Antonik.

LITVÍNOV PADL POD BÍLOU VĚŽÍ, MOUNTFIELD ROZHODL VE TŘETÍ ČÁSTI

Nanejvýš prestižní byl projekt Legenda pomáhá pro hokejisty Litvínova, právě v designu vycházejících z jejich historických dresů nastoupily do 45. kola všechny kluby Tipsport extraligy. Jenže žlutočerným se nepodařilo vzdát své hlavní legendě dokonalý hold. Domácí Hradec se dostal do vedení v první třetině zásluhou Picarda. Litvínov se prosadil pouze ve druhé třetině, kdy snižoval na rozdíl jediné branky Hanzl. To bylo ale ze strany Litvínova vše, Mountfield pojistil v závěrečné periodě své konečné vítězství 3:1, a zvládl tak strategickou bitvu o postavení v elitní šestici. Litvínov porážka pod Bílou věží srazila na šestou pozici, kterou bude muset hájit před dotírajícím Chomutovem, jenž je na dostřel tří bodů.

Hradec Králové – Litvínov 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 18. Picard (Jarůšek), 25. Picard (Čáp, Jarůšek), 60. Červený (Dragoun) – 33. M. Hanzl (J. Černý). Rozhodčí: Polák, Kika – Svoboda, Kotlík. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Střely na branku: 38:26. Diváci: 5 497. Nejlepší hráči: Alexandre Picard – Martin Hanzl.

Hradec Králové: Rybár – Pláněk, Vydarený, Gregorc, Dietz, Štajnoch, Newton, Čáp – Červený, Dragoun, Šimánek – Köhler, Kukumberg, Dej – Jarůšek, T. Knotek, Picard – P. Beránek, Nedvídek, R. Pavlík. Trenéři: V. Sýkora, Hynek a T. Martinec.
Litvínov: Janus – Gula, Kubát, K. Pilař, T. Pavelka, F. Pavlík, Z. Sklenička – Martynek, V. Hübl, Lukeš – M. Hanzl, R. Hanzl, J. Černý – M. Hořava, Válek, Trávníček – Jurčík, K. Reichel, J. Doležal. Trenéři: Rulík, Stránský a Šlégr.

PLZNI PROTI KOHOUTŮM ZVLHL STŘELECKÝ PRACH, ZÁPADOČEŠI ODJELI S PRÁZDNOU

Ryzí bitvu o předkolo play-off hostila Haná. Indiáni z Plzně měli před tímto důležitým utkání více důvodů ke spokojenosti – zvítězili ve třech utkáních za sebou a navíc v pátek nadělili konkurenčnímu Zlínu sedm branek! Jenže proti kohoutům zvlhl Plzni střelný prach. Olomouc by ráda do desítky a dokazovala to výsledky z posledních zápasů. Podobě jako Plzeň, i Moravané zaznamenali vítěznou sérii tří utkání v řadě, čímž přiživují naději o postup do vyřazovací části. O vítězi zápasu rozhodla až 3. třetina respektive závěr základní hrací doby. Kohouti překlopili skóre na svou stranu v čase 57:30, kdy se prosadila kanadská posila Sundher, definitivní tečku za bitvou učinil střelou do prázdné branky Vlach. Olomouc tak nadále živí naději na postup do předkola play-off, aktuální ztráta na desátou Mladou Boleslav činí tři body.

Olomouc – Plzeň 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky:  7. Škůrek (R. Vlach, Laš), 58. Sundher (J. Galvas, Jaroměřský), 60. R. Vlach (Laš) – 32. Indrák (Stach, D. Kubalík). Rozhodčí: Hodek, Mrkva – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Střely na branku: 29:29. Diváci: 4 344. Nejlepší hráči: Branislav Konrád – Miroslav Indrák.

Olomouc: Konrád – Vyrůbalík, Škůrek, Ondrušek, Jaroměřský, J. Galvas, Houdek, Rašner – Laš, J. Knotek, R. Vlach – Burian, Sundher, Eberle – Holec, Herman, T. Mikúš – Matai, Mrázek, Kotala. Trenéři: Venera a Tomajko.
Plzeň: Machovský – Pulpán, Čerešňák, D. Sklenička, P. Kadlec, Moravčík, Frühauf – D. Kubalík, Kracík, Kratěna – Lev, Stach, Indrák – T. Svoboda, Preisinger, Martin Procházka – Kodýtek, Koreis, Hrnka. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Hanzlík a Čihák.

MLADÁ BOLESLAV NEINKASOVALA A DOSTALA SE ZPĚT DO DESÍTKY

Veledůležité utkání zvládla Mladá Boleslav na jedničku. Středočeši ukázali, jak moc touží po účasti v předkole a již v 1. třetině odskočili Ostravanům na rozdíl dvou branek. Vítkovice nedokázaly během utkání najít reakci na aktivní tým trenéra Vladimíra Výborného, Mladá Boleslav tak v závěrečné třetině mohla definitivně pečetit své vítězství, když ji do pohodlného náskoku 3:0 dostal Jakub Orsava. Mladá Boleslav se díky triumfu dostala zpět do desítky díky bodové ztrátě Zlína, naopak Vítkovice promarnily možnost přiblížit se přímému postupu do play-off.

Mladá Boleslav – Vítkovice 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 15. Žejdl (Hanzlík), 20. Hyka (Lenc, Musil), 54. Orsava (Urban, Vampola). Rozhodčí: Hribik, Pavlovič – Frodl, Zavřel. Vyloučení: 6:7, navíc Baranka (Vítkovice) 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:0. Střely na branku: 29:35. Diváci: 3 052. Nejlepší hráči: Tomáš Hyka – Rostislav Olesz.

Mladá Boleslav: Maxwell – Štich, Stříteský, Hanzlík, Kurka, Holub, Hrdinka, Bernad – Lenc, Musil, Hyka – Látal, Pacovský, Urban – Pospíšil, Žejdl, Orsava – Musliu, Vampola, Jonák. Trenéři: Výborný, Žabka a Vidner.
Vítkovice: Bartošák – Klok, Sloboda, Baranka, Hrbas, Výtisk, Urbanec – D. Květoň, O. Roman, Tybor – Olesz, Stastny, Tomi – Kucsera, Balán, P. Zdráhal – Szturc, Illéš, E. Němec. Trenéři: Petr a Trnka.
Autoři: Jan Tajzler, Václav Trávníček, foto: archivy klubů Tipsport extraligy